Türkiye’nin Siber Ordusu

Türkiye’nin Siber Ordusu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu geçtiğimiz günlerde vatansever siber güvenlik uzmanı arıyoruz sloganıyla çağrıda bulundu.

16 Nisan 2017 - 13:13

 Çağrı doğrultusunda düzenlenen yarışmada dereceye giren hacker’lar, kurum bünyesinde çalışmaya başladı. Bundan sonra devlet için çalışacak olan beyaz şapkalı hacker’lar vatandaşların internet ortamında güvenliğinin sağlanması konusunda gerekli olan önlemleri alacak.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Ulusal Siber Olaylarla Mücadele Merkezinde görevlendirilen, siber güvenlik ordusu, beyaz şapkalı hacker’lardan oluşuyor. Aralarında kadınların da bulunduğu siber güvenlik görevlileri, internet güvenliği alanında yüksek donanıma sahip bireylerden oluşuyor. Öğrenmiş oldukları tüm yetenekleri ve teknikleri ülke için kullanmak noktasında kararlı olan siber güvenlik görevlileri, alanlarında uzman bir kadrodan oluşuyor.

 

Güvenlik zafiyetine ilişkin tecrübelerini ülke yararı için kullanacak olan siber güvenlik görevlileri, pek çok siber saldırıyla baş edebilecek teknik bilgilere de sahipler. Milli duygularla pek çok siber saldırıya katılanların da bulunduğu siber görevliler arasında genç yaşta pek çok yetenekli hacker’larda bulunuyor.

 

USOM uzmanları siber güvenlik konusunda vatandaşları pek çok farklı güvenlik unsuru konusunda uyarıyor. Öncelikle web sitesi ve e-maillere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan siber güvenlik görevlileri, her linkin tıklanmaması gerektiğini vurguluyor. Hacker’lar sizlerin bastığınız her tuşun kopyasını çıkartan programlar kullanılıyorlar. Size gelen he mail ya da program bu uygulamaları bilgisayarınıza otomatik olarak indiriyor. Bundan dolayı internet üzerinde dolaşırken dikkatli olun uyarısında bulunuyorlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Özgökçe'den Turizm Haftası Mesajı
Başkan Özgökçe'den Turizm Haftası Mesajı
Van'da Sihirli Burun Oyunu
Van'da Sihirli Burun Oyunu