Van’da Bir Hayal Gerçeğe Dönüşüyor

Van'da Bir Hayal Gerçeğe Dönüşüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümetin özel destekleri ve Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu'nun çabalarıyla Van Gölü için büyük önem arz eden arıtma tesisi hayata geçiyor. Yapılacak olan arıtma tesisi ile Van Gölü kirlenmekten kurtulacak. 

08 Nisan 2018 - 22:46 - Güncelleme: 08 Nisan 2018 - 23:05

BİR HAYAL GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümetin özel destekleri ve Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu'nun çabalarıyla Van Gölü için büyük önem arz eden arıtma tesisi hayata geçiyor. Yapılacak olan arıtma tesisi ile Van Gölü kirlenmekten kurtulacak. 

Turkuaz rengi bir birinden güzel koyları ve sahilleriyle adeta bir denizi andıran 3 bin 713 kilometrekarelik yüzölçümü ile Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü için büyük adım atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hükümet ve Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu'nun çabalarıyla bir dünya değeri olan Van Gölüne arıtma tesisi kuruluyor. İhalesi tamamlanan arıtma tesisi ile Van Gölü nüfus artışı göz önünde bulundurulacak kirletmekten kurtulacak. 

1 MİLYON NÜFUSA YETECEK

Yapılacak olan arıtma tesisi tam kapasite ile çalışarak 1 milyon nüfusa yetecek şekilde tasarlandı. Van'ın 50 yıllık nüfus artışı göz önünde bulundurularak tasarlanan arıtma tesisi ile Van Gölü'nün güzelliği uzun yıllar korunmuş olacak. Tesis ayrıca çevre dostu koku giderme ünitelerini de içinde bulundurduğu için etraftaki yerleşim yerlerinin etkilenmesinin de önüne geçecek.

TESİSTEN BİYOGAZ VE ENERJİ ELDE EDİLECEK

Tesisin tamamlanmasıyla birlikte ayrıca arıtma tesisinde, Biyogaz ve Güneş Enerjisi üretimi de gerçekleştirecek. Elde edilen enerji tesis içinde kullanılarak VASKİ'nin elektrik giderlerini büyük ölçüde aza indirecek. Elde edilen gelir ise yine vatandaşa hizmet olarak dönecek. 

7/24 İZLENECEK

Arıtma tesisi çıkış suyu Van Gölüne verilmeden önce suda bulunan bakteri ve virüslerde dezenfeksiyon prosesi ile uzaklaştırma işlemi yapılacak. Arıtma tesisinde kurulacak sürekli atık su izleme istasyonu ile de tesis 7/24 anlık ölçümleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sunucularına gönderecek.

İHALE TAMAMLANDI

Yeni arıtma tesisi ile bozulan doğal dengenin yeniden sağlanması ve çevrenin korunmasını hedeflediklerini ifade eden Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, yeni arıtma tesisi ile Van Gölü'nün kirlenmekten kurtulacağını belirtti.

Zorluoğlu, "Şu anki mevcut arıtma tesisi yaklaşık 30 yıl önce yapılmış bir tesis. Artık mevcut ihtiyacı karşılayamıyor. Ne yazık ki buraya gelen atık suyun üçte ikisi de göle akıyor. Bu da Van Gölü için ciddi bir sorundu. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimizin desteğini alarak yeni arıtma tesisimizin ihalesini yaptık. Projemiz hazır, 90 milyonluk maddi kaynağını da İller Bankasından aldık. Projeye güneş enerjisi tesisini de entegre ettik" dedi.

ATIKLAR ARITILMADAN GÖLE AKIYORDU   

Arıtma tesisine alınan suyun ancak yüzde 30'luk kısmı arıtılırken, yüzde 70'lik atığın arıtılmadan Van Gölüne karıştığı söyleyen Vali Zorluoğlu, "Tesis istenilen kriterleri sağlayamadığı için göle büyük zarar vermiş. Özelikle atık suyun aktığı bölgelerde inanılmaz derecede kirlilik ve koku var. Van Gölünün kapalı havza oluşu, hassas su alanı içersinde olması, hızla artan nüfus yoğunluğunu da göz önünde bulundurursak bu işin aciliyetini daha net görebiliriz. İnşallah tesisin tamamlanmasıyla birlikte Van Gölü bu kirlilikten kurtulup hep mas mavi kalacak dedi" 

"VAN İÇİN TARİHİ BİR ADIMDIR"

Arıtma tesisisin Van'ın en önemli projelerinden biri olduğunu söyleyen vatandaşlar ise "Bu Van için tarihi bir adımdır. Yıllardır bugünü hasretle bekledik. Bizler için bir rüya gibiydi, gerçeğe dönüştü. Van denizi kirlenmekten kurtulacak. Çünkü Van denizi Vanlılar için çok değerlidir. Sayın Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz. Van halkı bu hizmeti yapanları asla unutmaz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz" dediler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Benzin ve motorine indirim!
Benzin ve motorine indirim!
PKK'nın şehit ettiği ilk öğretmenin kızı konuştu
PKK'nın şehit ettiği ilk öğretmenin kızı konuştu