Dünya Sıkıntılarıyla Baş Etmenin Yolları
Abdulkadir KUTUR

Abdulkadir KUTUR

Dünya Sıkıntılarıyla Baş Etmenin Yolları

23 Nisan 2017 - 12:18 - Güncelleme: 04 Mayıs 2017 - 14:49

Günlük hayatın telaşıyla zamanın ne kadar hızlı geçtiğinin farkında olmadan geride bıraktığımız bu günlerde hayat meşgaleleri karşısında dünya sıkıntısı diyebileceğimiz pek çok sıkıntı ve dert edinerek hayatımıza devam etmeye çalışıyoruz. Huzur içinde rahat bir şekilde hayat sürdürmek isterken karşımıza çıkan bu sıkıntılar karşısında zaman zaman gardımız düşük yakalanıp olması gerekenden çok daha fazla yara alabiliyor ve yaşadığımız sıkıntıların olumsuz etkilerini çok daha fazla bir şekilde hissedebiliyoruz. Ancak huzurlu bir şekilde yaşamayı öğrenmek için bu sıkıntılardan kurtulmak gerekir. Dünyanın işleyişi ve kurulduğu düzene de bakıldığında her zaman dertlenecek bir sıkıntı ile karşılaşmak da söz konusu olmaktadır. Bu sebeple insanların önceliğinin sıkıntılardan tamamen kurtulmak yerine onlarla birlikte yaşamaya devam etmenin ve onların olumsuzlukları ile daha da güçlü bir karakteri oluşturma etkisinin yansımalarından ifade etmek gerekecektir.

 

Yoksulluk, parasızlık, insanlar arası ilişkilerde başarısızlık, sevilen insanlarla yaşanan anlaşmazlıklar, ayrılıklar insanların dünya sıkıntı olarak değerlendirdiği eylemlerin başında gelir. Bunların dışında ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de bir meslek sahibi olunamaması ya da düzenli bir gelire sahip olunamaması olmaktadır. İşsizlik çağımızın en büyük sorunlarından biri olduğu için insanların dünya sıkıntısı şeklinde adlandırdığı durumların başında ya iş bulamamalarından gelen boşlukta yaşamaları ya da hali hazırda bir işte çalışıyor olmalarına rağmen bu işten çıkarılma korkusu ile hayatlarına devam etme uğraşları gelmektedir. Bu tür sorunlarla baş etmek konusunda zorlanan kişilerin hayattan güç aldıkları şeylere yönelmeleri bu süreçleri daha kolay atlatmaları ve bu süreçlerle daha kolay mücadele etmeleri için daha başarılı sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

 

İnsanların kendilerinin nereden güç aldıklarını bilmesi için güçlü yanlarının farkında olması ve kendilerini daha iyi hissettiren şeylerin neler olduğunu bilmesi yani özetle kendini tanıması gerekmektedir. Bu noktada pek çok kişi dini duygularını daha da güçlendirerek hayatta var olma amacını bir sebebe dayandırıp sıkıntıları dert etmeden hayatına devam etme gücünü elde edebiliyor. Bunun dışında özellikle gençlerde ortaya çıkan dünya sıkıntısı dertlerinin ortadan kaldırılmasında ise daha sosyal bir hayata sahip olmaları çözüm olabilmektedir. Böylece yakın çevrelerinin oluşması ile kişi kendini değerli hissetmeye başlayacak ve hayatta var olmasını da bir amaçla ilişkilendirmiş olacaktır.

 

Gençlerin en güzel çağlarında hayattan zevk almadan bu dönemleri geride bırakmaları zamanın en büyük kayıplarla arkada bırakılması anlamını da taşımaktadır. Bu sebeple ileride güzel şekilde hatırlanması istenen bu zamanlarda mutlaka vaktin kaliteli bir şekilde geçirilmesi gerekmektedir. Bunu yapmak için pek çok genç günümüzde spor yapmayı tercih ediyor. Hormonal açıdan da mutlulukla arasında sıkı bir ilişki bulunan spor sayesinde gençler hayatlarına bir anlam katma konusunda daha ilgili olabiliyor. Bunun dışında sanat ve el becerisi uğraşları ile de ilgilenmek kişilerin yaşam kalitesini daha da artırmaktadır.

 

 

E-mail: kadirkutur@vanhaberci.com

GSM: 0532 646 01 95

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar