Faruk ŞENER

Faruk ŞENER

Kalp Sağlığını Korumada Zeytinyağı İlk Sırada!

24 Nisan 2017 - 07:20 - Güncelleme: 04 Mayıs 2017 - 14:58

Uzmanlar tarafından sık sık dile getirilen hususlardan biri olan zeytinyağının kalp sağlığına olan olumlu etkileri her geçen gün yapılan yeni araştırmalar sonrasında kendini doğrulamaya devam ediyor. Kalp sağlığının korunması için kullanılabilecek olan çeşitli ilaçlar, haplar dışında doğrudan tedavi edici bir etkiye sahip olan zeytinyağı aynı zamanda tüketiminin ne kadar olduğuna bağlı olmaksızın hiçbir zarara da sahip değil. Yemeklerin ve salataların içinde kullanılmasının dışında aynı zamanda tek haliyle de tüketilmesi durumunda yine aynı yararını ortaya çıkarabilecek olan zeytinyağının tüketiminde kalbin kendini yenilemesi ve daha güçlü bir çalışma sistemine sahip olması söz konusu olabiliyor. Özellikle kolestrol hapları gibi diğer kalp sağlığını düzenleyici maddelerle kıyaslandığında zeytinyağının avantajları daha da belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Zeytinyağı diğer tüm maddelerden farklı olarak kalp sağlığını korurken hiçbir şekilde yorgunluk ve halsizliği artırma, uyku sorunları yaşama ve hafıza problemleri ile baş başa kalma gibi çeşitli problemler ortaya çıkarmamaktadır.

 

Zeytinyağının tüketimi sırasında her ne kadar insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek olan herhangi bir yan etki bulunmuyor olsa da zeytinyağının aşırı oranda tüketilmesinin zararlı sonuçları ortaya çıkabilir. Çünkü zeytinyağının içinde bulunan doymuş yağ zeytinyağının aşırı tüketilmesi halinde kişilerin vücudunda depolanarak kilo almaya sebep olabilir. Burada zeytinyağı tüketiminin makul seviyelerde tutulmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Uzmanlar bu noktada yağ alımlarında bir miktar tereyağı tüketimine de yer vermeye işaret ediyor. Kalori alımlarının üçte birinin zeytinyağından karşılanması halinde yağ alımının sağlıklı bir şekilde yapılması da mümkün olmaktadır.

 

Ruh Sağlığının Korunmasının Yolu Sağlıklı Beslenmeden Geçiyor!

 

Yapılan araştırmalar ruh sağlığının korunmasının yolunun tüketilen gıdalardan geçtiğini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bu noktada probiyotik bakteri seviyesi açısından yeterli miktarlarda besin tüketimi yapmamış olan kişilerin zaman içinde yorgunluk, halsizlik ve kaygı durumları da yaşayabileceğini öngörüyor. Probiyotik güç olarak adlandırılan vücudun temel alması gereken besinleri almaması durumunda ruhsal açıdan kişilerin sağlığını eski şekliyle sürdürmesinde de sorunlar ortaya çıkabiliyor. Özellikle kısa sürede ortaya çıkan depresyon hallerinde sebebin ilk olarak beslenmede aranması çözümün de en kısa sürede üretilmesi anlamına gelebilmektedir. Bu tür etkilerden uzak durmak adına mutlaka yoğurt tüketimlerine aksatılmadan devam edilmeli ve bununla birlikte fermente haldeki besinlerin tüketimi gerçekleştirilmelidir.

 

Ruh Sağlığını Spor Yaparak da Koruyun!

 

Ruh sağlığının korunması için yapılabilecek şeylerden en önemlisi de spor yapmaktır. Kişinin hormon seviyelerinin değişmesi açısından olumlu özelliklere sahip olan spor antrenmanları sonucunda kişiler çok daha sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirler. Özellikle zararlı toksinlerin vücuttan atılması daha sağlıklı bir vücut yapısının elde edilmesinin önünü açmaktadır. Bütün bunlar vücutta bulunan cıva gibi ağır metallerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağladığı için önemli olmaktadır.

 

 

E-mail: faruksener@vanhaberci.com

GSM: 0545 742 35 32

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar