Beşiktaş Hatayı Nerde Yaptı?
Ömer Faruk BİLİCİ

Ömer Faruk BİLİCİ

Beşiktaş Hatayı Nerde Yaptı?

24 Nisan 2017 - 21:48 - Güncelleme: 04 Mayıs 2017 - 14:46

Beşiktaş’ın Avrupa macerası kendi evinde oynadığı ve galip gelmesine rağmen daha önceki maçın da skoru ile ortaya çıkan penaltı durumunda yenilmesi ile sonuçlanan Lyon maçı ile sona erdi. Her iki maçta da rakibinin bir kez gerisine düşmesine rağmen Beşiktaş’ın turu geçememesindeki noktalara ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Böylece Beşiktaş’ın yaptığı hatanın başka Türk takımları tarafından ve Beşiktaş tarafından da ileriki senelerde yapılmaması için uyarı niteliğinde veriler olduğu görülebilir.

 

Avrupa liglerinde oynama fırsatı elde etmiş olan Türk takımlarının teknik anlamdaki yetersizliklerini bir kenara bırakarak avantajlı olmaları durumunda bile turları nasıl geçemediklerine ve maçları nasıl kaybettiğine de odaklanmak gerekiyor. Öncelikle Beşiktaş’ı tüm tur boyunca ve hatta tüm şampiyona boyunca oynadığı futboldan dolayı tebrik etmek gerekiyor. Başta Şenol Güneş olmak üzere futbolcuların hemen hemen hepsi kendilerinden beklenen performanslarının çok da üstüne çıkarak mücadele edip sonuç almayı umuyordu. Fakat penaltılara kalmış bir turda kaybetmek Beşiktaş’ın kötü bir oyun ortaya koyduğunu gösteren bir veri de olmamaktadır.

 

Beşiktaş’ın nerde hata yaptığı üzerine düşünmek yerine Beşiktaş’ın neleri eksik yaptığını yani yapmasına rağmen daha yüksek performansla ortaya koyması gereken şeylerin neler olduğunu ortaya koymak gerekmektedir. Bu noktada öncelikle Beşiktaş’ın Fransa’daki performansından söz etmek gerekiyor. Uzun süre 1 farkla üstünlüğü korumasına rağmen fiziki yetersizlikler de etkili olsa da daha çok bireysel hatalarla ortaya çıkan yenilginin bunda büyük bir etkisi olduğuna dikkat etmek gerekir. Eğer Beşiktaş deplasmanda elde ettiği hem üstünlük hem de beraberlik skorlarını çok kısa süreler de kalmış olmasına rağmen korumuş olsaydı bugün çok daha farklı şeylerden söz ediyor olacaktık. Türk takımlarının Avrupa’da gösterdiği hemen hemen her performansta olduğu gibi yine üstünlüğü koruyamamanın cezalarını Beşiktaş gördü. İstanbul’da oynanan maçta ise ilk maçın skorunu elde ederek turun dengelenmesini sağlamasına rağmen özellikle bu aşamadan sonra elde ettiği çok sayıda fırsatı kaçırması Beşiktaş’ı turdan etti.

 

Beşiktaş’ın Kazananları

Beşiktaş’ın kaybedenleri diye bir liste yapılacak olsa önceki maçta ilk sıraya yazılacak olan Fabri ikinci maçta gösterdiği performanslarla bu listeye girmeye hak kazanıyor. Lyon’un bulduğu çok etkili pozisyonlarda gösterdiği performansla çok başarılı bir kalecilik ortaya koyan Fabri penaltılarda etkisiz kalmasına rağmen maçın bu bölüme gitmesine olan katkısı ile de Beşiktaş’ın kazananlarından oldu. İsmi anılması gereken bir diğer isim de Atiba. Beşiktaş’ın Atiba’sız oynayamayacağının ne kadar büyük sonuçlara sebep olabileceği de oyun içinde açıkça görüldü. İlk maçta yenilen ikinci golde Fabri’ye geri pasının şiddetini ayarlayamasa ve her iki maçta da kendisinden beklenen pas isabeti performansının altında kalmış olsa da Atiba’nın defansif özellikleri Lyon’un bulabileceği fırsatların sayısını azalttı. Yapılan açıklamalarda gelecek sezon Beşiktaş’ta kalması sürpriz olarak bakılan Talisca ise sadece Beşiktaş’ın ve turun değil aynı zaman Avrupa liginin en iyi oyuncularından biri olacaktır.

 

E-mail: o.farukbilici@vanhaberci.com

GSM: 0506 557 94 51 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar